Evde Uyku Testi

Eğer horlamanız, gündüz uykululuğunuz, gece tıkanarak kalkma, geceleri aşırı hareketlilik ve anormal davranışlarınız var ise uyku testine ihtiyacınız olabilir. Bu test sağlık kuruluşunda genelde yapılmakla beraber evde de yapılabilmektedir. Evinizde yapılan bu testte teknisyenimiz bir takım ekipman ve aletler ile gelip bunları hastaya bağlayarak tüm gece uygun kayıtların alınmasını sağlamaktadır. Daha sonra bu kayıtlar uzman uyku hekimlerimizce ayrıntılı analize tabi tutulup değerlendirilmektedir. Bu test ile birçok özellik değerlendirilmekle beraber ana unsur olarak solunum, beyin dalgaları, kan oksijen düzeyi ve kalp değerlendirilmektedir.

Hastanın kendi evinde bu testin yapılmasının hastanede yapılmasına göre bazı avantajları vardır.

1-) İlk gece etkisi ev çekimlerinde daha az yaşanır. İlk gece etkisi nedir? Her insan kendi doğal ortamında rahattır. Uyuma, yemek yeme, banyo yapma gibi. Test için bir gece tamamen yabancı bir ortama alınan hastanın doğal uykusunu görebilmek çok zorlaşmaktadır. Hasta ortama hemen alışamamaktadır. İşte çevresel etmenlerden dolayı hastanın uykusunun tam değerlendirilememesi durumuna ilk gece etkisi denir.

2-) Hasta kendi evinde çekim esnasında daha az tedirgindir. Bu da daha iyi uyumasına ve dolayısı ile uykusunun daha iyi değerlendirilmesine olanak sağlar.

3-) Çekim esnasında hastanın kişisel ihtiyaçlarını karşılaması daha rahat olabilmektedir.

4-) Özellikle ek sağlık sorunları olan ve bu nedenle evde bulunan alet, ekipman veya aile bireylerine ihtiyacı olabilen hastalar için evde uyku çekimi daha uygundur.

5-) Ulaşım sorunu olabilen hastalar için kolaylaştırıcı bir unsurdur.

*** Kurumumuz aracılığıyla evde yapılan uyku çekimlerinde kullanılan tıbbi cihazlarımız ve ekipmanlarımız kurum laboratuvarında yapılan cihazlar ile aynı teknik özellikte olup üst düzey uyku cihazları olarak kabul edilmektedir. Detaylar için 0-232 435 00 77